Velobet

VM i håndball for menn 2023 ble spilt i Sverige og Polen fra 11. til 29. januar. Turneringen ble spilt for 28. gang, og Danmark klarte nok en gang å forsvare tittelen som verdensmester.

Dette var bare andre gang to land arrangerte turneringen sammen. Sveriges og Polens individuelle søknader ble slått sammen til et felles bud før avgjørelsen om vertsnasjon ble tatt våren 2015. For Sverige var det femte gang landet arrangerte håndball-VM for menn, mens Polen debuterte som vertskap.

Totalt ni byer var arenaer for turneringen – fire i Polen og fem i Sverige, med den store finalen i hovedstaden.

  • Kraków
  • Gdańsk
  • Katowice
  • Płock
  • Stockholm
  • Malmö
  • Göteborg
  • Jönköping
  • Kristianstad

Resultat og plasseringer i mennenes håndball-VM 2023

Gull: Danmark
Sølv: Frankrike
Bronse: Spania

4. Sverige
5. Tyskland
6. Norge
7. Egypt
8.Ungarn
9. Kroatia
10. Slovenia
11. Serbia
12. Island
13. Portugal
14. Nederland
15. Polen
16. Bahrain
17. Brasil
18. Montenegro
19. Argentina
20. USA
21. Belgia
22. Qatar
23. Kapp Verde
24. Iran
25. Tunisia
26. Chile
27. Nord-Makedonia
28. Sør-Korea
29. Saudi-Arabia
30. Marokko
31. Algerie
32. Uruguay

Kvalifiserte nasjoner

Slik kvalifiserte lagene seg til turneringen:

  • 🇵🇱 Polen – Vertsnasjon (ble klar for VM 6. november 2015)
  • 🇸🇪 Sverige – Vertsnasjon (ble klar for VM 6. november 2015)
  • 🇩🇰 Danmark – Regjerende mestre (ble klar for VM 31. januar 2021)
  • 🇧🇭 Bahrain – Topp 5 i det asiatiske mesterskapet (ble klar for VM 24. januar 2022)
  • 🇮🇷 Iran – Topp 5 i det asiatiske mesterskapet (ble klar for VM 24. januar 2022)
  • 🇶🇦 Qatar – Topp 5 i det asiatiske mesterskapet (ble klar for VM 24. januar 2022)
  • 🇪🇸 Spania – Topp 3 i det europeiske mesterskapet (ble klar for VM 25. januar 2022)
  • 🇸🇦 Saudi-Arabia – Topp 5 i det asiatiske mesterskapet (ble klar for VM 26. januar 2022)
  • 🇦🇷 Argentina – Topp 4 i det sør-amerikanske mesterskapet (ble klar for VM 26. januar 2022)
  • 🇺🇾 Uruguay – Topp 4 i det sør-amerikanske mesterskapet (ble klar for VM 26. januar 2022)
  • 🇫🇷 Frankrike – Topp 3 i det europeiske mesterskapet (ble klar for VM 26. januar 2022)
  • 🇧🇷 Brasil – Topp 4 i det sør-amerikanske mesterskapet (ble klar for VM 26. januar 2022)
  • 🇨🇱 Chile – Topp 4 i det sør-amerikanske mesterskapet (ble klar for VM 26. januar 2022)
  • 🇳🇴 Norge – Topp 3 i det europeiske mesterskapet (ble klar for VM 28. januar 2022)
  • 🇰🇷 Sør-Korea – Topp 5 i det asiatiske mesterskapet (ble klar for VM 30. januar 2022)
  • 🇧🇪 Belgia – Vinner i den europeiske kvaliken (ble klar for VM 19. mars 2022)
  • 🇭🇺 Ungarn – Vinner i den europeiske kvaliken (ble klar for VM 16. april 2022)
  • 🇭🇷 Kroatia – Vinner i den europeiske kvaliken (ble klar for VM 16. april 2022)
  • 🇮🇸 Island – Vinner i den europeiske kvaliken (ble klar for VM 16. april 2022)
  • 🇷🇸 Serbien – Vinner i den europeiske kvaliken (ble klar for VM 16. april 2022)
  • 🇩🇪 Tyskland – Vinner i den europeiske kvaliken (ble klar for VM 16. april 2022)
  • 🇵🇹 Portugal – Vinner i den europeiske kvaliken (ble klar for VM 17. april 2022)
  • 🇲🇪 Montenegro – Vinner i den europeiske kvaliken (ble klar for VM 17. april 2022)
  • 🇲🇰 Nord-Makedonia – Vinner i den europeiske kvaliken (ble klar for VM 17. april 2022)
  • 🇳🇱 Nederländerna – Wild Card (ble klar for VM 28. juni 2022)
  • 🇸🇮 Slovenien – Wild Card (ble klar for VM 28. juni 2022)
  • 🇺🇸 USA – Vinnare i Nordamerikanska mesterskapet (ble klar for VM 30. juni 2022)
  • 🇲🇦 Marocco – Topp 5 i det afrikanske mesterskapet (ble klar for VM 15. juli 2022)
  • 🇹🇳 Tunisia – Topp 5 i det afrikanske mesterskapet (ble klar for VM 15. juli 2022)
  • 🇨🇻 Kapp Verde – Topp 5 i det afrikanske mesterskapet (ble klar for VM 15. juli 2022)
  • 🇪🇬 Egypt – Topp 5 i det afrikanske mesterskapet (ble klar for VM 15. juli 2022)
  • 🇩🇿 Algerie – Topp 5 i det afrikanske mesterskapet (ble klar for VM 18. juli 2022)

Mennenes europeiske kvalik til håndball-VM 2023

Kvalifiseringen begynte med et gruppespill der de lavest rangerte lagene spilte gruppespillkamper mellom november 2021 og mars 2022. Totalt 16 lag deltok i gruppespillet, der lagene ble delt inn i fire grupper à fire lag. Når alle lagene hadde spilt mot hverandre, gikk de to beste lagene fra hver gruppe videre til de avgjørende play-off-kampene som ble spilt i mars 2022.

Gruppene for kvaliken såg ut som følge:
Gruppe 1: HellasBelgia, Tyrkia og Kosovo
Gruppe 2: FinlandEstland, Georgia og Storbritannia
Gruppe 3: RomaniaIsrael, Moldavia og Kypros*
Gruppe 4: FærøyeneItalia, Luxemburg og Latvia

Lagene som gikk videre fra gruppespillet i kvalifiseringen er uthevet med fet skrift.

*Kypros trakk seg fra kvalifiseringen på grunn av flere Covid-tilfeller i troppen.

Play-off kvalik

I play-offen ble de åtte lagene fra gruppespillet paret med de ti lavest rangerte lagene som deltok i EM i januar. I mars 2022 møttes lagene på hvert lands hjemmebane i et dobbeltoppgjør, der den samlede poengsummen avgjorde hvilke ti lag som gikk videre til den andre play-off-runden.

Parene til play-off-runde 1 var som følger:
Ukraina mot Finland (Finland gikk automatisk videre på walkover da Ukraina måtte trekke seg på grunn av Russlands invasjon).
Italia – Slovenia (Slovenia vant 57-49).
Portugal – Sveits (Portugal vant 66-54).
Østerrike – Estland (Østerrike vant 62-57)
Hellas – Bosnia-Hercegovina (Hellas vant 52-43)
Nord-Makedonia – Romania (Nord-Makedonia vant 52-46)
Israel – Litauen (Israel vant 55-49)
Slovakia – Belgia (Belgia vant 54-57)
Færøyene – Belarus (Færøyene gikk automatisk videre ettersom Belraus ble ekskludert fra kvalifiseringen på grunn av sin støtte til Russlands invasjon av Ukraina).

I den andre kvalifiseringsrunden gikk de gjenværende lagene som tidligere hadde spilt EM, men som ikke hadde fått en direkteplass for sin plassering, inn i kvalifiseringsrunden. Nok en gang ble det spilt to kamper der vinnerne etter disse kampene fikk VM-billett.

Parene i play-off.runde 2 var som følger:
Finland mot Kroatia (Kroatia vant 70-43).
Slovenia – Serbia (Serbia vant 57-51)
Portugal – Nederland (Portugal vant 65-61)
Østerrike – Island (Island vant 68-56)
Hellas – Montenegro (Montenegro vant 56-50)
Nord-Makedonia – Tsjekkia (Nord-Makedonia vant 51-49)
Israel – Ungarn (Ungarn vant kampen 64-54)
Belgia – Russland (Belgia gikk automatisk videre ettersom Russland ble ekskludert fra kvalifiseringen på grunn av invasjonen i Ukraina)
Færøyene – Tyskland (Tyskland vant kampen 67-53)

Sverige og Polen er direkte kvalifisert til VM som vertsnasjoner, mens Danmark er regjerende mester. Spania, Frankrike og Norge kom til VM gjennom sine plasseringer i Euro 2022, mens Nederland og Slovenia ble beæret med turneringens to Wild Cards.

Innledende gruppspill – Tabeller

Gruppe A

#
Lag
KS
S
U
T
+/-
P
1
Spania
3
3
0
0
99 - 73
6
2
Montenegro
3
2
0
1
94 - 94
4
3
Iran
3
1
0
2
78 - 93
2
4
Chile
3
0
0
3
83 - 94
0

Gruppe B

#
Lag
KS
S
U
T
+/-
P
1
Frankrike
3
3
0
0
102 - 78
6
2
Slovenia
3
2
0
1
96 - 77
4
3
Polen
3
1
0
2
74 - 82
2
4
Saudi-Arabia
3
0
0
3
66 - 101
0

Gruppe B

#
Lag
KS
S
U
T
+/-
P
1
Frankrike
3
3
0
0
102 - 78
6
2
Slovenia
3
2
0
1
96 - 77
4
3
Polen
3
1
0
2
74 - 82
2
4
Saudi-Arabia
3
0
0
3
66 - 101
0

Gruppe C

#
Lag
KS
S
U
T
+/-
P
1
Sverige
3
3
0
0
107 - 57
6
2
Brasil
3
2
0
1
83 - 78
4
3
Kapp Verde
3
1
0
2
88 - 89
2
4
Uruguay
3
0
0
3
61 - 115
0

Gruppe D

#
Lag
KS
S
U
T
+/-
P
1
Portugal
3
2
0
1
85 - 74
4
2
Island
3
2
0
1
96 - 81
4
3
Ungarn
3
2
0
1
85 - 82
4
4
Sør-Korea
3
0
0
3
76 - 105
0

Gruppe E

#
Lag
KS
S
U
T
+/-
P
1
Tyskland
2
2
0
0
65 - 60
4
2
Serbia
2
1
0
1
69 - 61
2
3
Qatar
2
1
0
1
56 - 55
2
4
Algerie
2
0
0
2
51 - 65
0

Gruppe F

#
Lag
KS
S
U
T
+/-
P
1
Norge
2
2
0
0
71 - 48
4
2
Nederland
2
2
0
0
63 - 43
4
3
Argentina
2
0
0
2
40 - 61
0
4
Nord-Makedonia
2
0
0
2
51 - 73
0

Gruppe G

#
Lag
KS
S
U
T
+/-
P
1
Egypt
2
2
0
0
61 - 41
4
2
Kroatia
2
1
0
1
62 - 53
2
3
USA
2
1
0
1
50 - 67
2
4
Marokko
2
0
0
2
46 - 58
0

Gruppe H

#
Lag
KS
S
U
T
+/-
P
1
Danmark
2
2
0
0
79 - 49
4
2
Belgia
2
1
0
1
59 - 72
2
3
Tunisia
2
0
1
1
56 - 58
1
4
Bahrain
2
0
1
1
48 - 63
1

Hovedrunden

Gruppe 1

#
Lag
KS
S
U
T
+/-
P
1
Frankrike
5
5
0
0
165 - 134
10
2
Spania
5
4
0
1
149 - 124
8
3
Slovenia
5
3
0
2
158 - 133
6
4
Polen
5
2
0
3
123 - 127
4
5
Montenegro
5
1
0
4
126 - 154
2
6
Iran
5
0
0
5
125 - 174
0

Gruppe 2

#
Lag
KS
S
U
T
+/-
P
1
Sverige
5
5
0
0
164 - 133
10
2
Ungarn
5
3
0
2
148 - 147
6
3
Island
5
3
0
2
169 - 158
6
4
Portugal
5
2
1
2
146 - 133
5
5
Brasil
5
1
1
3
138 - 151
3
6
Kapp Verde
5
0
0
5
138 - 181
0

Gruppe 3

#
Lag
KS
S
U
T
+/-
P
1
Norge
5
5
0
0
148 - 118
10
2
Tyskland
5
4
0
1
163 - 133
8
3
Serbia
5
3
0
2
155 - 141
6
4
Nederland
5
2
0
3
143 - 141
4
5
Argentina
5
1
0
4
107 - 150
2
6
Qatar
5
0
0
5
120 - 153
0

Gruppe 4

#
Lag
KS
S
U
T
+/-
P
1
Danmark
5
4
1
0
174 - 130
9
2
Egypt
5
4
0
1
150 - 118
8
3
Kroatia
5
3
1
1
171 - 143
7
4
Bahrain
5
2
0
3
137 - 160
4
5
USA
5
1
0
4
113 - 162
2
6
Belgia
5
0
0
5
132 - 164
0

Resultater

Tyskland
28 - 24
Norge
Egypt
36 - 35
Ungarn
Sverige
36 - 39
Spania
Frankrike
29 - 34
Danmark
Tyskland
35 - 34
Egypt
Spania
23 - 26
Danmark
Norge
33 - 25
Ungarn
Frankrike
31 - 26
Sverige
Uruguay
33 - 34
Algerie
Saudi-Arabia
32 - 30
Marokko
Sør-Korea
33 - 36
Nord-Makedonia
Norge
34 - 35
Spania
Danmark
40 - 23
Ungarn
Sverige
26 - 22
Egypt
Frankrike
35 - 28
Tyskland
Chile
26 - 38
Tunisia
USA
24 - 22
Belgia
Tunisia
30 - 25
Algerie
Qatar
22 - 26
Argentina
Serbia
32 - 30
Nederland
Nord-Makedonia
40 - 25
Marokko
Kroatia
43 - 32
Bahrain
Tyskland
26 - 28
Norge
Egypt
25 - 30
Danmark
Sør-Korea
26 - 33
Chile
Saudi-Arabia
28 - 27
Uruguay
Montenegro
23 - 31
Slovenia
Kapp Verde
30 - 42
Ungarn
Iran
22 - 26
Polen
Brasil
37 - 41
Island
Sverige
32 - 30
Portugal
Spania
26 - 28
Frankrike
Serbia
28 - 22
Argentina
Bahrain
22 - 26
Egypt
Algerie
27 - 28
Marokko
Qatar
17 - 30
Norge
Nord-Makedonia
28 - 33
Tunisia
Kroatia
34 - 26
Belgia
USA
24 - 33
Danmark
Nederland
26 - 33
Tyskland
Slovenia
26 - 31
Spania
Chile
34 - 24
Uruguay
Kapp Verde
23 - 35
Portugal
Saudi-Arabia
23 - 34
Sør-Korea
Iran
29 - 41
Frankrike
Brasil
25 - 28
Ungarn
Montenegro
20 - 27
Polen
Island
30 - 35
Sverige
USA
27 - 32
Bahrain
Qatar
30 - 32
Nederland
Algerie
25 - 40
Nord-Makedonia
Marokko
25 - 30
Tunisia
Tyskland
39 - 19
Argentina
Egypt
33 - 28
Belgia
Norge
31 - 28
Serbia
Danmark
32 - 32
Kroatia
Portugal
28 - 28
Brasil
Iran
21 - 38
Slovenia
Chile
26 - 23
Saudi-Arabia
Uruguay
30 - 37
Sør-Korea
Frankrike
35 - 24
Montenegro
Kapp Verde
30 - 40
Island
Sverige
37 - 28
Ungarn
Spania
27 - 23
Polen
Nord-Makedonia
26 - 35
Argentina
Egypt
35 - 16
USA
Belgia
28 - 30
Bahrain
Algerie
21 - 37
Tyskland
Tunisia
21 - 34
Danmark
Qatar
24 - 34
Serbia
Nederland
26 - 27
Norge
Kroatia
36 - 24
Marokko
Sør-Korea
25 - 38
Island
Slovenia
31 - 35
Frankrike
Montenegro
35 - 33
Chile
Brasil
30 - 28
Kapp Verde
Uruguay
12 - 47
Sverige
Portugal
27 - 20
Ungarn
Polen
27 - 24
Saudi-Arabia
Iran
22 - 35
Spania
Nord-Makedonia
24 - 34
Nederland
Tyskland
34 - 33
Serbia
Egypt
30 - 19
Marokko
Belgia
31 - 29
Tunisia
Qatar
29 - 24
Algerie
Norge
32 - 21
Argentina
Danmark
36 - 21
Bahrain
Kroatia
40 - 22
USA
Portugal
32 - 24
Sør-Korea
Montenegro
34 - 31
Iran
Frankrike
41 - 23
Saudi-Arabia
Brasil
35 - 24
Uruguay
Sverige
34 - 27
Kapp Verde
Spania
34 - 26
Chile
Polen
23 - 32
Slovenia
Island
28 - 30
Ungarn
Marokko
27 - 28
USA
Tyskland
31 - 27
Qatar
Bahrain
27 - 27
Tunisia
Argentina
19 - 29
Nederland
Marokko
27 - 28
USA
Tyskland
31 - 27
Qatar
Bahrain
27 - 27
Tunisia
Argentina
19 - 29
Nederland
Serbia
36 - 27
Algerie
Norge
39 - 27
Nord-Makedonia
Danmark
43 - 28
Belgia
Kroatia
22 - 31
Egypt
Saudi-Arabia
19 - 33
Slovenia
Ungarn
35 - 27
Sør-Korea
Chile
24 - 25
Iran
Kapp Verde
33 - 25
Uruguay
Sverige
26 - 18
Brasil
Spania
30 - 25
Montenegro
Island
30 - 26
Portugal
Saudi-Arabia
19 - 33
Slovenia
Ungarn
35 - 27
Sør-Korea
Chile
24 - 25
Iran
Kapp Verde
33 - 25
Uruguay
Sverige
26 - 18
Brasil
Spania
30 - 25
Montenegro
Island
30 - 26
Portugal
Frankrike
26 - 24
Polen

Sluttspillet

Kvartfinaler
🇫🇷  Frankrike – 🇩🇪 Tyskland 35-28
🇸🇪 Sverige – 🇪🇬 Egypt 26-22
🇳🇴 Norge – 🇪🇸 Spania 34-35
🇩🇰 Danmark – 🇭🇺 Ungarn 40-23

Semifinaler
🇫🇷  Frankrike – 🇸🇪 Sverige 31-26
🇪🇸 Spania – 🇩🇰 Danmark 23-26

Finalen
🇫🇷  Frankrike – 🇩🇰 Danmark 29-34

🇳🇴 Norges tropp til Håndball-VM 2023

Målvakter:
1. Emil Kheri Imsgard, Elverum Håndball
12. Kristian Sæverås, FC DHfK Leipzig Handball
30. Torbjørn Sittrup Bergerud, Kolstad Håndball

Utespillere:
6. Sebastian Barthold, Aalborg Håndbold
71. Alexander C. Blonz, FC Pick Szeged
11. Petter Øverby, THW Kiel
21. Magnus Gullerud, Kolstad Håndball
32. Thomas Alfred Solstad, Bjerringbro-Silkeborg
19. Kristian Bjørnsen, Aalborg Håndbold
44. Kevin Maagerø Gulliksen, Frisch Auf Göppingen
13. Erik Thorsteinsen Toft, KIF Kolding Håndbold
23. Gøran Søgard Johannessen, SG Flensburg-Handewitt
26. Simen Holand Pettersen, Skjern Håndbold
5. Sander Sagosen, THW Kiel
7. Sander A. Øverjordet, KIF Kolding Håndbold
22. Tobias Grøndahl, Elverum Håndball
24. Christian O`Sullivan, SC Magdeburg
3. Vetle Eck Aga, Kolstad Håndball
27. Harald Reinkind, THW Kiel
77. Magnus Abelvik Rød, SG Flensburg-Handewitt

All Star-lag

Målvakt: Andreas Wolff, Tyskland

Høyre ving: Niclas Ekberg, Sverige

Høyre bakspiller: Alex Dujshebaev, Spania

Midtforsvar: Nedim Remili, Frankrike

Venstre bakspiller: Simon Pytlick, Danmark

Venstre ving: Angel Fernandez Perez, Spania

Strekspiller: Ludovic Fabregas, Frankrike

Andre utmerkelser

Beste unge spiller: Juri Knorr, Tyskland

MVP:  Mathias Gidsel, Danmark

Toppscorere

  1. Mathias Gidsel (Danmark) – 60 mål
  2. Erwin Feuchtmann (Chile) – 54
  3. Juri Knorr (Tyskland) – 53
  4. Simon Pytlick (Danmark) – 51
  5. Bjarki Mar Elisson (Island) – 45
  6. Richard Bodo (Ungarn) – 44
  7. Alex Dujshebajev (Spania) – 44
  8. Kay Smits (Nederland) – 44
  9. Mikkel Hansen (Danmark) – 41
  10. Ali Mohamed (Egypt) – 41
  11. Johannes Golla (Tyskland) – 40
  12. Eric Johansson (Sverige) – 40
  13. Ahmad Madadi (Qatar) – 40
  14. Sebastian Barthold (Norge) – 39
  15. Sander Sagosen (Norge) – 39